021-77409038 | کارشناسی فوری 3333385-0912

                               
نصب دوربین مدار بسته

نصب دوربین مدار بسته

نصب ، راه اندازی و اجرای پروژه های دوربین مدار بسته

امروزه نصب دوربین مدار بسته در بخش های مختلف کاربرد های گوناگونی دارد، از جمله ی مهم این کاربرد ها استفاده برای نظارت بر محیط و استفاده برای حفاظت محیطی می باشد. در بخش نظارتی عمدتا نصب دوربین مدار بسته تنها برای نظارت بر محیط و مشاهده ی محیط های مورد نظر به صورت ریل تایم یا در لحظه می باشد که معمولا از تجهیزات مدار بسته ی ساده تر و کم هزینه تر استفاده می شود. بخش بعدی استفاده نصب دوربین مدار بسته برای حفاظت محیط می باشد که در این بخش باید از تجهیزات امنیتی حرفه ای که قاعدتا پر هزینه تر بوده و مطمعنا کیفیت بسیار بالاتری را به ارمغان می آورند، که در این بخش یعنی بخش حفاظتی معمولا از اپراتوری که دائما در حال مشاهده و چک کردن تصاویر محیط ها باشد نیز استفاده می شود.

تجهیزات مورد استفاده در یک پروژ دوربین مدار بسته چه برای نظارت بر محیط و چه برای حفاظت محیط شامل: دوربین مدار بسته که با کیفیت های متفاوت عرضه میشوند، سوئیچینگ پاور ها که به زبان ساده برق دوربین ها را تامیین می کنند، دستگاه ضبط ویدیویی که مانند یک رسیور عمل کرده و در اصل محل پردازش تصاویر دوربین مدار بسته می باشد، هارد که با توجه به نیاز مدت زمان ذخیره سازی تصاویر انتخاب شده و بر روی دستگاه ضبط ویدیویی نصب می گردد و محل ذخیره ی فیلم ها و تصاویر ارسالی از دوربین مدار بسته می باشد، فیش ها، سوکت ها و کانکتور ها که اتصالات بین دوربین مدار بسته و دستگاه ضبط و سوئیچینگ پاور ها را بر قرار می کنند و در نهایت انواع کابل ها و سیم ها که وظیفه ی انتقال تصاویر و برق دوربین مدار بسته را بر عهده دارند. موارد ذکر شده نیاز عمده ی پیاده سازی یک پروژه ی مربوط به دوربین مدار بسته را فراهم می کنند.

دوربین های مدار بسته خود به دو دسته ی اصلی تقسیم می شوند، این دو دسته بیشترین استفاده را در انواع پروژه ها دارا می باشند، دسته ی اول دوربین مدار بسته ای اچ دی هستند که نسل ارتقاء یافته ی دوربین های گذشته یا همان دوربین مدار بسته آنالوگ هستند که از لحاظ بستر پیاده سازی (کابل، فیش و اتصالات) با دوربین مدار بسته آنالوگ یکی هستند ولی از لحاظ کیفیت تصویر بسیار بالا تر و در رده ی دوربین های با کیفیت تصویر دیجیتال قرار می گیرند که بیشترین استفاده را در انواع پروژه ها دارا می باشند، دوربین مدار بسته ای اچ دی با داشتن قطعه ای الکتریکی در درون دوربین و دستگاه ضبط ویدیویی سیگنال های آنالوگ را به دیجیتال تبدیل کرده و کیفیت خوبی را به ارمغان می آورد، کابل مورد استفاده در این نوع از دوربین مداربسته آر جی ۵۹ بوده و برای اتصالات از فیش های بی ان سی استفاده می شود. دو دلیل مهم برای استفاده از دوربین مدار بسته ای اچ دی! ۱: هزینه بسیار مناسب – ۲: کیفیت بالا و قابل قبول

دسته ی دوم دوربین مدار بسته تحت شبکه یا آی پی می باشد که برای پیاده سازی آن ها نیاز به تجهیزات حرفه ای تر و مطمعنا پر هزینه تر است و بستر کار و پیاده سازی (فیش، کانکتور، کابل و اتصالات) با دوربین مدار بسته ای اچ دی متفاوت است. در دوربین های تحت شبکه از کابل شبکه که با توجه به نیاز پروژه به دو دسته اصلی کت ۵ و کت ۶ تقسیم می شوند استفاده می شود و کانکتور ها نیز از سوکت های شبکه و سوئیچ ای تحت آی پی استفاده می شود، این نوع از دوربین مدار بسته کیفیت بالا تری نسبت به دوربین مدار بسته ای اچ دی دارند اما پر هزینه هستند و بیشتر مصارفشان برای کارخانه های بسیار بزرگ و محیط های کسترده می باشد.

برخی از انواع مدل های دوربین مدار بسته: دوربین مدار بسته سقفی یا دام که برای محیط های داخلی استفاده می شوند، دوربین مدار بسته بولت که نسبت به رطوبت و گرد و غبار مقاوم بوده و بیشتر در محیط های خارجی و کارگاهی مورد استفاده قرار می گیرند، دوربین مدار بسته وری فوکال که می توانند هم بولت و هم دام باشند که قابلیت زوم و فکوس دستی را دارند، دوربین مدار بسته مینیاتوری که بسیار کوچک و به اندازه ی یک قوتی کبریت بوده که در کیفیت های متفاوت عرضه می شوند و…. (برای آشنایی بیشتر با انواع دوربین مدار بسته می توانید به بخش مقالات آموزشی سایت مراجعه کنید)

حالا شما تا حد زیادی با انواع دوربین مدار بسته، اتصالات و لوازم جانبی آن آشنا شده اید اما برای یک انتخاب خوب نیاز به دانش کافی در تمام زمینه ها می باشد، از بخش انواع دوربین مدار بسته و لوازم جانبی آن ها که بگذریم به مقوله ی بسیار مهم نصب و پیاده سازی یک پروژه دوربین مدار بسته می رسیم، نصب دوربین مدار بسته می تواند نقش بسیار زیادی در نتیجه ی کار و پایان عملیات یک پروژه ایفا کند. ابتدا این نکته را در نظر داشته باشید که انواع دوربین مدار بسته با توجه به محیط مورد نظر شما انتخاب می شود که ممکن است در همان محیط از چند نوع دوربین مدار بسته متفاوت استفاده شود، به عنوان یک مثال ساده می توان استفاده از دوربین مدار بسته  دام در محیط های داخلی و استفاده از دوربین مدار بسته بولت در محیط های خارجی اشاره کرد، حال آنکه حتی لنز ها و زاویه دید دوربین ها نیز متفاوت هستند، پس حتما انتخاب نوع دوربین مدار بسته را به کارشناسان متخصص بسپارید!

پس از انتخاب نوع دوربین مدار بسته در بحث نصب دوربین مدار بسته، محل قرار گیری و نصب آن ها و زاویه ی دید آن ها بسیار مهم می باشد که می تواند با یک جا به جایی بیشترین بازده و پوشش محیطی را دارا و یا به بی کیفیت ترین و بی کاربرد ترین دوربین مدار بسته تبدیل گردد، پس حتما با مشاوره ی کارشناسان حرفه ای محل قرار گیری هر دوربین را مشخص کنید!

پس از انتخاب نوع دوربین مدار بسته و محل مناسب قرار گیری آن اکنون عملیات نصب دوربین مدار بسته آغاز می شود که آخرین مرحله از این فرآیند حساس می باشد و خود نیز از اهمیت ویژه ای بر خوردار است!

از جمله مواردی که در اجرای اصولی و حرفه ای یک پروژه دوربین مدار بسته بسیار پر اهمیت است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱: مسیر مناسب برای سیم کشی که باید تا حد امکان به صورت مخفی و پنهان باشد.

۲: قرار دادن تمام کابل ها و سیم ها در پوششی که از گرما، رطوبت و یا قطع کردن کابل ها توسط افراد متخلف جلوگیری کند که معمولا در محیط های داخلی از انواع داکت ها و سینی ها و در محیط های خارجی از انواع لوله های فلکسی فلزی استفاده می شود.

۳: محل قرار گیری دستگاه ضبط ویدیویی (دی وی آر یا ان وی آر) که باید محلی بسیار امن و در صورت امکان مخفی باشد.

۴: استفاده از سوئیچینگ پاور های استاندارد که با توجه به جریان مصرفی هر دوربین مدار بسته انتخاب می شود.

۵: استفاده از کابل های با کیفیت که می تواند در کیفیت تصاویر نهایی دوربین ها موثر باشد.

 

امیدواریم ما یعنی شرکت لایزر توانسته باشیم قدم کوچکی در راستای آشنایی و شناخت شما بازدید کننده گرامی با تجهیزات سیستم های امنیتی، دوربین مدار بسته و نصب دوربین مدار بسته برداشته باشیم و باعث هوشیاری شما نسبت به این مقوله ی مهم و امنیتی شده باشیم.